Aedade ehitus - PUITAIAD

PUITAEDADE EHITUS

Võimalik on ehitada väga erinevaid ja omanäolisi puitaedu.

Valiku tegemisel tuleks esmalt lähtuda peamistest funktsioonidest mida piirdeaed peab täitma, ning aiale eraldatud eelarvest.

Millised peaksid olema aia omadused arvestades laste ja koduloomadega. Tuleks mõelda kuidas aia kõrgus, lipivahed ja ka sokli olemasolu mõjutavad aia funktsionaalsust. Aia kõrguse valikul tasuks mõelda kui palju peaks aed pakkuma privaatsust või vähendama mürataset- kas privaatsem kõrgem aed või sobib krundile ka madalam aed. Kas eelistatud on suuremad lipivahed või tihedam laudis. Võimalik paigaldada näiteks ka topeltlaudis või lihtsalt erilisema efekti saavutamiseks erinevate laiustega lipid.

Puitaia vastupidavuse tõstmiseks soovitame kindlasti kasutada süvaimmutatud lauda. Selle eluiga on kordades pikem immutamata puidu omast. Süvaimmutatud laua saab paigaldada esialgu ka värvimata olekus. Puit kuivab mõne aasta ning seejärel saab aia värvida soovitud tooni. Võimalik on paigaldada ka süvaimmutatud puit mis on eelkuivatatud. See koheselt värvida lasta ning paigaldada värvitud kujul.

 

Samuti on soovitav paigaldada piirdeaia alune betoon sokkel kas valatud monoliitsel kujul või paigaldatuna plokkidena. Sokli eesmärk on vähendada niiskuse ja veepritsmete sattumise hulka maapinnalt laudisele, et vähendada niiskuse võimalust puitu mädandama hakata. 

Materjali valikud : höövellaud, peensaetud laud. Viimistlused : süvaimmutatud, värvitud.

Lippide paigaldus horisontaalne või vertikaalne. Erinevad lipivahed (tavaliselt 20-30mm).

Lipiotste lõige: ümarad, kolmnurksed, 45 kraadise nurgaga, sirged.

Aia sokkel